Fotel kominkowy Uszak 1

krat podu podn

Fotel kominkowy Uszak 1 w kratkę

Tradycyjny fotel naszej produkcji – Uszak.

Fotel kominkowy o tradycyjnym stylowym kształcie zwanym po polsku Uszak, po angielsku Wingback (skrzydło w oparciu), po niemiecku Ohrensessel (siedzisko z uszami). Jak widać w różnych językach nazwa tego fotela jest odniesieniem do szczególnego kształtu uszu ( czy skrzydeł), ów dziwny kształt – wysokie oparcie i odstajace uszy – wynika z dodatkowej funkcji mebla – o czym piszemy poniżej.

Uszaki mają bogatą historię – fotele o podobnym wyglądzie i zastosowaniu można było spotkać już w 18-tym wieku. Zadaniem tej specyficznej budowy było chronić głowę i tułów siedzącej osoby, przed przeciągami i powiewami chłodnego powietrza często występującymi w dużych i bogatych, ale równocześnie niedogrzanych pałacach, zamkach czy domach. Najczęściej tego typu fotele były użytkowane w pobliżu kominków, zatem ten kształt pomagał również zatrzymać i zgromadzić więcej ciepłego powietrza bijącego z kominka.
Pomimo iż w dzisiejszych czasach nie mamy już takich olbrzymich niedogrzanych komnat z przeciągami, to jednak  również współczesny design czerpie z tradycji – odpowiednikiem klasycznego uszaka jest choćby fotel „Jajko” słynnego duńskiego projektanta Arne Jacobsena.

Co można powiedzieć o „Uszaku 1”?

Nie wszyscy lubią fotele z niskim i głębokim siedziskiem, w którym siedzący „zapada się”. Do wygodnego oglądania telewizji, czy czytania gazety lepiej jest siedzieć wyżej w pozycji bardziej wyprostowanej, zwłaszcza jeśli ktoś do tego lubi popijać kawę czy herbatę, lub przegryźć ciastko.

Nasz model fotela jest szczególnie wygodny dla osób starszych, które z racji swojego wieku mają kłopot ze wstawaniem z głębokich i niskich foteli. Cechą charakterystyczną „Uszaka 1” jest duża wysokość siedziska co bardzo pomaga przy wstawaniu.

Wymiary fotela: wysokość – 113 cm, szerokość – 80 cm , głębokość – 77 cm . Wysokość siedziska – 50 cm .

Fotel jest na stelażu drewnianym. Wypełnienie tapicerskie to pianka i włóknina. Tapicerka może być również wykonana na sprężynach. Różne kolory i wzory materiałów. Także do wyboru różne kolory i wzory nóg.  Przy niektórych tkaninach cena może ulec zmianie.

Wzornik standardowych materiałów z naszej oferty : WZORNIK