Nasze surowce do produkcji mebli – Płyta Stolarska

Surowce z jakich korzystamy – płyta stolarska:

Płyta stolarska, obok drewna, jest dla nas podstawowym surowcem, używanym jako materiał płycinowy do wytwarzania mebli. Tak naprawdę, to poza litym drewnem nie ma bardziej szlachetnego materiału do produkcji mebli. Świadczy o tym zarówno cena tego materiału, jak i skomplikowanie jego obróbki. Z szerokiej gamy różnych typów płyt stolarskich najczęściej używanym przez nas jest płyta stolarska listewkowa. Rdzeniem takiej płyty są sklejone ze sobą drewniane listwy (najczęściej zrobione z drewna iglastego), które po wyrównaniu oklejone są jedną lub kilkoma warstwami obłogi liściastej.

Jak wygląda płyta stolarska w przekroju:

PŁYTA STOLARSKA

Przekrój płyty stolarskiej listewkowej.

Zależnie od dalszego zastosowania, płytę tę pozostawiamy surową, lub malujemy, lub przed malowaniem oklejamy jeszcze fornirem naturalnym – czyli mówiąc w uproszczeniu – cienką warstwą drewna o szlachetnym wyglądzie.

Dlaczego nie używamy taniego i powszechnie stosowanego surowca jakim jest płyta wiórowa (zwana też często dla niepoznaki „płytą meblową”)? O tym można przeczytać wiecej na naszej stronie dotyczącej tej płyty. Przedstawiając rzecz w dużym skrócie – mając obeznanie w tematach drzewnych i stolarskich – nie pozwala nam na to zwykła przyzwoitość.

Skupiając się na opisie płyty stolarskiej, wśród jej podstawowych zalet należy wymienić:

  1. Brak emisji szkodliwych substancji.
  2. Niski ciężar właściwy.
  3. Szlachetność materiału (99,9% drewna).

Oprócz płyty stolarskiej listewkowej, z której korzystamy, rozróżnia się płytę stolarską blokową, deszczułkową i pustakową.

Comments are closed.